Organizator:

Atuty dla wystawców, atuty dla zwiedzających

Podziel się

Uznane marki wystawców, program wydarzeń obejmujący szkolenia związane z opakowaniami i finansową odpowiedzialnością za odpady opakowaniowe, kongres kierowany do eksporterów żywności, do tego Kulinarny Puchar Polski i cała gama wydarzeń dla branży HoReCa. Tegoroczna POLAGRA ma wiele do zaoferowania i wystawcom, i zwiedzającym.

POLAGRA to obowiązkowe wydarzenie w kalendarzu wszystkich przedstawicieli branży spożywczej i sektora HoReCa. Obok bogatej ekspozycji oferuje im liczne szkolenia, prelekcje i debaty. To one pozwolą zdobyć i usystematyzować wiedzę niezbędną każdemu producentowi, importerowi i eksporterowi żywności.

Poznaj swoje (nowe) obowiązki

Eksperckie szkolenia i debaty pozwolą zapoznać się ze zmieniającymi przepisami i nowymi obowiązkami wprowadzających żywność w opakowaniach na rynek. Dotyczą one m.in. ochrony środowiska, rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemu kaucyjnego. Wątpliwości z tego zakresu rozwieją przedstawiciele Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, zrzeszającego m.in. Coca-Cola HBC Polska, Pepsi, Nestle, Carslberg Polska, Kompanię Piwowarska, Grupę Żywiec, Heinz czy Jeronimo Martins. Poprowadzą oni dwugodzinne spotkanie i prelekcje połączone z debatą ekspertów.

Przedstawiciele kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr przeprowadzą szkolenie z zakresu znakowania opakowań. To temat, który ze względu na nieustannie zmieniające się przepisy, w branży producentów żywności jest zawsze aktualny, a wiedza niezwykle pożądana.

 

Ważnym punktem programu będzie również kongres Polagra Export Meeting, kierowany do eksporterów żywności i organizacji wspierających eksport polskiej żywności.

Strefa mistrzów kuchni

Na scenie zostanie rozstrzygnięty również plebiscyt „Mistrzowie Smaku”, organizowany przez Polska Press Grupa. Czytelnicy i internauci z całej Polski wybierają w nim najciekawsze restauracje, lokale gastronomiczne, najlepszych kucharzy, kelnerów i managerów. Będzie to doskonała okazja do nawiązania z nimi bezpośrednich kontaktów.

Mówiąc o tegorocznej POLAGRZE nie sposób nie wspomnieć o finale 20. edycji Kulinarnego Pucharu Polski – najważniejszego konkursu dla szefów kuchni. Tegoroczna edycja zapowiada się nad wyraz smakowicie.

 

Odkrywanie nowych technik kulinarnych, umiejętność doboru produktów najlepszej jakości, perfekcyjne przygotowanie swojego stanowiska pracy – to tylko część umiejętności, które zdobędą uczestnicy warsztatów, Chefs Academy prowadzonych przez trzech fantastycznych szefów kuchni.

Coraz większa ekspozycja

W czasie kryzysu związanego z wojną w Ukrainie i inflację, branża spożywcza potrzebuje spotkań na żywo. W niepewnych czasach to one dają możliwość podtrzymywania kontaktów biznesowych, zawierania nowych umów i kontraktów.

Grono tegorocznych wystawców targów POLAGRA wciąż się powiększa. Wśród niemal setki najważniejszych wystawców, wśród których są Krajowa Grupa Spożywcza, Ishida, Wiesheu Polska, Cream.

 

Targi POLAGRA odbędą się w dniach 26–28 września 2022 r. Bilet uprawnia również do udziału w targach TAROPAK, które odbywają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w tym samym czasie.

 

Tak wyglądała POLAGRA 2021